12 Ekim Dünya Artrit Günü için
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Öğretim Üyesi
Prof. Dr. İlhan SEZER ile bilgilendirici bir yazı hazırladık.

 

 

   

  12 Ekim, 1996 yılından beri pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Dünya Artrit Günü olarak anılmaktadır. Artrit, kısaca ‘eklem iltihabı’ anlamına gelir. Belirtileri eklemde ağrı, şişlik, hassasiyet, ısı artışı, kızarıklık ve eklem hareketlerinde kısıtlılıktır. Tek eklemde olabileceği gibi birçok eklemi de tutabilir. Artrit yaşlı hastalığı olarak bilinmesine rağmen çocukluktan başlayarak her yaşta görülebilir.

  Artrite neden olan pek çok romatizmal hastalık vardır. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit (sedef artriti), ailesel akdeniz ateşi, Behçet hastalığı en sık görülen hastalıklar arasındadır. Belirtileri benzese de, hastalık seyirleri ve tedavileri farklılık gösterir. Örneğin romatoid artrit el küçük eklemlerini daha sık tutarken, ankilozan spondilit genellikle bel ağrısıyla başlayıp diz, ayak bileği eklemlerini daha sık tutmaktadır.

  Artrit sadece bir eklem hastalığı değildir. Artriti ortaya çıkaran hastalığa göre eklemler dışında iç organlarda da etkilenme olabilir. Bu nedenle eklem ağrısıyla birlikte ağız yarası, genital yara, ishal, kanlı ishal, tekrarlayan karın ağrısı, ağız - göz kuruluğu, cilt problemleri gibi farklı yakınmalar da görülebilir. Artriti ortaya çıkaran birçok neden olsa da bu hastalıkların kesin nedeni bilinmemektedir. Başta enfeksiyonlar, ailede romatizmal hasatlık olması, sigara kötü ağız-diş hijyeni gibi çevresel faktörler romatizmal hastalıkların nedeni olabilir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi Artritli hastaların erken dönemde teşhis edilip, tedavi edilmesi çok önemlidir. Erken dönemde yapılacak uygun tedavi eklem deformitelerinin ve iş gücü kayıplarının gelişmesini engelleyecektir. Romatoid artrit başta olmak üzere artritle seyreden romatizmal hastalıklarda erken teşhis ve tedavi seçenekleri bakımından son 20 yılda pek çok gelişme olmuştur. Erken artrit tanımlaması yapılmış ve pek çok hastaya daha erken tanı konulması sağlanmıştır.

  Artritle seyreden birçok hastalık kronikleştiğinden dolayı bu hastalıkların uzman bir hekim tarafından uzun yıllar düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekir.