Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A. D.
Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Sevtap VELİPAŞAOĞLU ile Aşı Haftası için bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

   

Aşı Nedir?

Mikropların neden olduğu yaygın ya da ölümcül hastalıkları önlemek için vücuda verilen maddelerdir.

Aşılar Ne İçerir?

Aşıların içeriği aşı türüne göre değişir. Mikrobun kendisini çok çok güçsüzleştirilmiş halde ya da ölü halde veya yalnızca mikrobun belli kısımlarını içerirler aşının içinde ayrıca bozulmasını önleyecek ya da etkinliğini artıracak maddelerbulunabilir.

Aşılar Ne İşe Yarar?

Belli bir aşıyı olduğumuzda vücudumuz bir süre sonra o aşıya karşı bağışıklık oluşturur. Kazanılan bu bağışıklık vücudumuzu o mikroba karşı hazırlıklı, bir anlamda antrenmanlı hale getirir.

Neden Aşı Olmak Gerekir?

Artık ülkemizde nadir görülen veya yıllardır görülmeyen hastalıklara karşı bile çocuklarımızı ve kendimizi aşılatmamız öneriliyor. Hastalığı görmüyorsak niye hala aşı yaptırıyoruz sorusu ister istemez akla geliyor. Aşılanmayız çünkü hastalıklara neden olan mikroplar hala etrafımızda. Aşılama önerilen hastalıkları çok sık görmememizin nedeni de zaten aşıların başarılı olması, insanların hastalanma riskini azaltması.

Çocukları Niye Çok Küçükken Aşılıyoruz, Biraz Daha büyüseler de Öyle Yapsak Olmaz mı?

Mikroplar en çok en savunmasız olanı öldürürler. Küçük çocukların bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu nedenle kızamık, boğmaca, çocuk felci, zatürre, menenjit gibi hastalıklara yakalanma, hastaneye yatma, engelli hale gelme ve ölüm gibi riskleri daha yüksektir. Onun için aşıların etkili olduğu en küçük yaşta aşılamaya başlanması önerilir.

Aşıların Yan Etkisi Yok Mu?

Vücuda verilen her ilaç gibi aşıların da yan etki gösterme riski vardır. Aşılarla en sık görülen yan etkileri aşılama yerinde ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş ve huzursuzluktur. Bunlar birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ciddi ya da ölümcül yan etkiler son derece nadirdir. Böyle bir yan etki gelişme olasılığı, hastalık geliştiğinde oluşabileceklerden yüzlerce kat daha azdır.

Aşılardan yine de korkuyorum, başka yöntemlerle korunmak mümkün değil mi?

Ne yazık ki mümkün değil. İyi ve dengeli beslenmek, el, ortam ve vücut temizliğine dikkat etmek önemlidir ama hiçbirinin etkinliği aşıyla karşılaştırılamaz.

Her Aşı Herkese Yapılabilir mi?

Hayır. Hangi aşının kimlere, hangi yaşta, hangi takvimle yapılabileceği bilimsel araştırmalarla belirlenmiştir. Hakkında bilgi almak istediğiniz, size ya da çocuğunuza uygulanabilir olup olmadığını öğrenmek istediğiniz bir aşı varsa doktorunuza danışınız.

Aşılar çocukların bağışıklık sistemini zorlamaz mı?

Hayır. Bağışıklık sistemimiz son derece iyi gelişmiş bir sistemdir. Aynı anda çok sayıda uyaranla baş edebilir. "Bağışıklık zorlanması" diye bir hastalık yoktur.