Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Hasan Şenol COŞKUN ile Kanser Haftası için bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik.
Kanser haftası her yıl Nisan ayının başında yer almaktadır. Kanser toplumda korku salan ve maalesef çağın vebası olarak isimlendirmiş bir hastalıktır. Gerçekte kanser nasıl bir hastalıktır?

 

 

    Prof. Dr. Hasan Şenol COŞKUN

KANSER NASIL BİR HASTALIKTIR?

Kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından kaynaklanan ve başka dokuları istila edebilen hastalıklar için kullanılan bir grup hastalığın genel adıdır. Kanserin 100’den fazla çeşidi vardır ve akciğer kanseri, meme kanseri gibi köken aldığı dokuya göre isim verilir. Kanser günümüzde sık görülmektedir ve giderek daha sık görüleceği tahmin edilmektedir.

KANSERDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Kanser korunabilen ve erken tanındığında yüzde yüz tedavi edilebilen bir hastalıktır. Korunmanın temelini sigara mücadelesi oluşturur. Sigara tüm kanserlerin %30’dan fazlasından ve akciğer kanserinin %90’ından fazlasından sorumludur. Şişmanlık ve egzersiz diğer önemli konulardır. Sağlıklı beslenme tüm insanlar ve hastalıklar için önemli bir durumdur.

KEMOTERAPİ NEDİR? YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Kemoterapi kanserin ilaçlarla tedavisinin genel ismidir. Damardan kullanılan ilaçlar ya da ağız yolu ile alınan haplar şeklinde uygulanır. Tedavilerin %95 i gündüz tedavi ünitelerinde hastaneye yatmadan verilmektedir. Tüm hastaların çoğu çok az yan etki ile tedavilerini tamamlar. Kemoterapi yan etkileri ve önleyici yaklaşımlar için detaylı bilgi “www.kanseregitim.com” sitesinde bulunabilmektedir.

KANSERİN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanserin temel erken belirtileri olarak 7 belirtiye dikkat edilmeli ve bu durumlar varsa doktor kontrolüne gidilmelidir.
1-İnatçı öksürük veya uzamış ses kısıklığı
2-Meme yada başka bir yerde ele gelen sertlikler (Kitle)
3-Barsak ya da mesane alışkanlıklarında değişme
4-Yutma güçlüğü yeni gelişen hazımsızlık
5-İyileşmeyen yaralar
6-Anormal kanamalar
7-Siğil ve benlerde değişme

KANSER BULAŞICI MIDIR?

Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Dış faktörler ya da iç hücresel faktörlere bağlı olarak hücrenin genetiğinde olan bozulmaların yıllar içinde birikmesi ile oluşur. İnsanlar arası bulaş olmaz. Ama aynı riskleri içeren ve birlikte yaşayan insanlarda riskler artar. Bunu en önemli örneği içilen sigaranın çevremizdekilere de 1/3 oranında zarar vermesidir. Buna pasif sigara içiciliği denir ve sigara içmek veya tütün kullanmak kadar kanser oluşmasına yol açar. Tüm kanserlerin yaklaşık %10 u ailesel geçişli genetik değişikliklere bağlı olarak daha kolay oluşur. Bu kanserlerin en sık görüleni meme, over ve kolon kanserleridir.

KANSER HASTALARI NASIL BESLENMELİDİR?

Beslenme şeker ve kırmızı et üzerinde çoğunluğu kanıtlanmamış yanlış bilgi mevcuttur. İnsanlar ve kanser hastaları için temel yaşam koşullarından biri dengeli ve düzenli beslenmedir. Temel önerimiz; hasta için beslenmenin bireysel olarak planlanması, sizleri tanıyan ve hizmet veren doktorlarınızın diyetisyenlerinizin denetimde bir beslenme gerçekleştirilmesidir. Gerek kanserden korunmada gerekse tedavi alan kanser hastaları için her şeye iyi gelen özelleşmiş diyetler yoktur. Evde sofradan ve sağlıklı beslenme temel yaklaşım olmalıdır.