Akdeniz Üniversitesi Hastanesi
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Melike CENGİZ ile 13 Eylül Dünya Sepsis Günü Nedeniyle Sepsis ile ilgili bilgilendirici bir yazı hazırladık.

 

 

      Prof. Dr. Melike CENGİZ


  Sepsis, vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıtla kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlaması ile ortaya çıkar. Erken tanı konulursa ve tedavi edilirse organ yetmezliğine ve şoka ilerlemez. Eğer tanıda gecikme olursa, akciğer, karaciğer, beyin ve tüm organlarda yetersizliğe neden olur ve ölüm kaçınılmaz olur. Sepsis tüm dünya ülkeleri için ciddi bir halk sorunudur. Dünyada yılda 30 milyondan fazla kişide Sepsis gelişmektedir. Bu sebeple, her yıl 13 Eylül’de Dünya Sepsis Günü kutlanmakta ve bu konuda eğitimler verilmektedir.
 Özellikle 65 yaşın üstündeki kişilerde, çocuklarda, kanser hastalarında, diyabet hastalarında mikroorganizmalara karşı yatkınlık olması dolayısıyla Sepsis çok daha hızlı gelişebiliyor. Risk grubundaki kişiler, çok kısa bir süre içinde hastaneye getirilebilir ve erken tedavi başlanırsa hayatta kalabiliyor fakat geç kalınırsa antibiyotiklere yanıt verme olasılığı düşüyor ve ölüm oranı %20 den %80 e kadar çıkabiliyor.
 Toplumun Sepsisin ne olduğu konusunda bilgilendirilmesi oldukça önem taşımaktadır. Risk grubundaki kişilerde, enfeksiyonla ilgili bulgular gözlemlendiğinde en kısa zamanda hastaneye getirilmeleri gerektiği konusunda bilinçli olunmalıdır.