Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D, Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fevzi ERSOY ile dünyada ve ülkemizde en yaygın hastalıklardan biri olan hipertansiyon hakkında bilmemiz gerekenler ile ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

    Prof. Dr. Fevzi ERSOY

Hipertansiyon ve Tansiyonun Normal Sınırları Nedir?

Hipertansiyon dediğimiz zaman damar içindeki kanın damar çevresine yaptığı basıncı kastediyoruz. Sağlıklı ve erişkin bir insanın, yaşa göre değişmekle birlikte normal tansiyon değerleri 80 ile 140 arasında olmalıdır fakat 65 yaşından sonra üst sınır 150 ye kadar çekilebiliyor.

Hipertansiyona Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

• Ailesel eğilim
• Çevresel faktörler
• Diğer hastalıklar
• Tuz tüketimi

Tuz Tüketiminin Hipertansiyona Etkisinden Bahseder misiniz?

Tuz tüketimi hem tedavi hem de hastalığı engellemede etken bir faktördür. Ancak elbette tuz tek sebep değildir. Türk insanının son yıllarda ekmekteki tuz oranı azaltılmasına rağmen yaklaşık günlük tuz tüketimi hala 16 gram civarındadır. Günlük tuz ihtiyacımızın 4-5 gram olması gerektiğini düşünürsek ihtiyacımızdan 3-4 kat daha fazla tuz tüketiyoruz. Ailede hipertansiyonlu kişilerin bulunması ailesel, kırklı yaşlarda başlayıp yavaş yavaş artan, sinsi karakterde bir sorun olan hipertansiyonun gelişmesi riskini arttırmaktadır.

Hipertansiyonun Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?

Hipertansiyon, damar sağlığını tehdit etmektedir. Tıpkı bir hortumun içindeki yüksek basınçlı su gibi. Hortumun ucunu kapatır musluğu açarsanız suyun basıncı ya hortumu zorlayacak ve belki patlatacaktır. Tıpkı bunun gibi, yüksek basınçlı kan da damarlarımızı zedeleyecek hatta parçalayarak hasara sebep olabilecektir. Eğer beynimizdeki damar patlarsa beyin kanaması gelişecektir. Eğer kalbinizdeki damarlarda zedelenme olursa yine kalbiniz ciddi bir hasar görecektir ve hatta tıkanarak yaşamınızı tehdit edecektir. Hipertansiyonun en çok etkilediği organlardan biri de böbrektir ve şeker hastalığından sonra böbrek sağlığı tehdit eden en önemli faktör hipertansiyondur. Böbreklerimiz hipertansiyonun hem nedeni, hem de kurbanıdırlar. Zaman içerisinde hipertansiyon etkisiyle böbreğin içindeki çok ince damarların daralması ve özelliklerini kaybetmesi böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Hipertansiyonu olan kişilerin altı ayda bir, bir Nefroloji kliniğinde takiplerini yaptırmaları ve böbrek sağlıklarını ihmal etmemeleri çok önemlidir. Nefroloji poliklinikleri hipertansiyon yönünden ilaçlarınızın düzenlenmesi açısından da size yardımcı olacak ve kan basıncı kontrolünüzü en yetkili elden sağlayacaktır.

Hipertansiyon Hastalığı Erken Yaşlarda Gelişebilir Mi?

Evet, hipertansiyon erken yaşlarda da gelişebilir, fakat o zaman sebepler değişiyor. Eğer 20’li yaşlarda ya da daha öncesinde yüksek kan basıncı gözlemleniyorsa bu daha çok bazı organların hastalıklarından kaynaklanan hipertansiyonun düşünülmesi gerektirir. Örneğin böbrek yetmezliği, böbrek üstü bezinin aşırı çalışması, bazı özel tümörler, bazı kalp hastalıkları gibi durumlarda çok genç yaşlarda hipertansiyon görebiliyoruz.