Göz Hastalıkları Anabilim Dalı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği web sayfasına hoş geldiniz.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalımz, Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içinde bulunan 864 yataklı hastanesinde çalışmaktadır. İki ayrı blokta hizmet veren hastanemizde Göz Kliniği'nin A Blok 7. katta 12 yataklı bir servisi, haftada 5 gün ameliyat yapmak üzere Günübirlik Cerrahi Merkezi ameliyathanesinde kendisine ayrılmış bir ameliyat odası ve toplam 900 metrekare kapalı alana sahip poliklinik ve ofis bölümü vardır.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalının 2009 yılı istatistiklerine göre yıllık poliklinik sayısı 37 bin 501 ve yatan hasta sayısı 597 servis yatışı ve 3 bin 319 da günübirlik yatış olmak üzere toplam 3 bin 916 olup, Anabilim Dalımızda yıllık ameliyat sayısı bin 481'dir. (Büyük ve orta ameliyat).

Hastanemizde 24 saat hizmet veren bir Acil Servis Ünitesi vardır ve Anabilim Dalı statüsünde yürütülen acil servisten istenen göz hastalıkları konsültasyonları nöbetçi araştırma görevlisi tarafından değerlendirildikten sonra, gerektiğinde sorumlu öğretim üyesi ile birlikte muayene edilerek tedavileri planlanmaktadır.

Anabilim Dalımızda ön segment (kornea – kontakt lens ve glokom), arka segment (uvea, tıbbi ve cerrahi retina), şaşılık (Pediatrik Oftalmoloji) bölümleri kurulmuş olup, refraktif cerrahi ve orbita cerrahisi dışında tüm göz ameliyatları yapılabilmekte, 17 yıldan beri de argon-Dye ve ND-Yag Laser üniteleri çalışmaktadır. Bölümümüzde keratoplasti (kornea nakli ), katarak cerrahisi (fako tekniği ve klasik yöntemler ), şaşılık ameliyatları, göz yaşı sistemi ameliyatları, glokom ameliyatları, vitreoretinal cerrahi işlemler yapılabilmektedir ve dünya standartlarında sonuçlar alınmaktadır. Polikliniğimizde fundus florocein anjiografisi (FFA),Optik Koherens Tomografi(OCT), Heidelberg Retinal Topografi (HRT), Pakimetri ,ön segment ve arka segment fotoğraflanması, göz ultrasonu, görme alanı, her türlü şaşılık muayene testleri, lazer uygulamaları (Argon lazer ve Nd yag lazer ), topografi, PDT (sarı nokta hastalığı için lazer uygulaması ), Premature muayenesi (Ret Cam III Cihazı), havacılık, pilot ve kabin memuru periodik sağlık muayeneleri ve normal muayene hizmetleri verilmektedir.

Her türlü muayene ve tetkik için randevu alınması zorunludur. Çarşamba günleri saat 09:30'a kadar eğitim saati olarak belirlenmiştir. Poliklinik randevuları hafta içi her gün mesai saatlerinde poliklinik sekreterliğinden verilmektedir.